Ukategorisert

En helg i spinningens tegn

13375467783_c8e505314eHelga har vært en helg i spinningens tegn, og litt strikking da 😉 Men det har blitt brukt mye tid på å bli kjent med den nye rokken min, en Ashford Joy, en liten reiserokk. Den hentet jeg på posten på fredagskvelden, og en time etter at den var hentet var det kommet ull på rokken. Jeg fant fram en flette Superwash BFL fra Intothewhirled.com som har hengt på døra og ventet siden jul. Nå var det på tide å finne den og spinne den. Delte fletta på langs, og spinner fra samme ende på begge delene, på to spoler.

Rokken er jeg veldig fornøyd med! Den har fire utvekslinger; 1:6, 1:8, 1:11 og 1:14. Den høyeste utvekslingen matcher ganske godt med en utveksling på Majacraft Rose (1:14,4) som var en grunn til at jeg valgte akkurat denne, jeg kan faktisk spinne samme ull på 2 forskjellige rokker og bruke samme hastighet. Det er en lett liten rokk, som kom i en liten reiseveske som kan brukes som både ryggsekk og veske, og veier 6 kg. Når den er sammenlagt, så sitter alle delene fast nedi vesken, så det er ingenting som ligger og «slenger».

13375687164_62e245bf36

Ulla som jeg har på nå spinner jeg på den høyeste hastigheten, og jeg skal tvinne den til et totrådet garn. Jeg håper at tykkelsen blir fingering eller sport weight, og at fargene matcher noen steder. Tiden vil vise, jeg har hvertfall gjort det jeg kan for å få til en viss matching uten å kjedetvinne.

13375690804_8f13c3dca2

13375322465_fc9b5d3740

På Rose-rokken holder jeg fortsatt på med ren silke fra en top som er farget i rosa og svart. Den blir sytrådtynn, og jeg skal kjedetvinne den når den er ferdig spunnet.

13375463993_b87895dbd5

Den norske «nisseskjeggulla» som jeg spant på Louet S17, 133 gram tvinnet til et totrådet garn av en litt tykkere kvalitet 🙂